لوگوی سورمه ای آمارفکت

بیشتر از چه نوع اینترنتی استفاده می‌کنید؟

شما بیشتر از چه نوع اینترنتی استفاده می‌کنید؟
باتوجه به نظرسنجی انجام شده تنها ۱.۴ درصد از شرکت‌کنندگان از اینترنت فیبر نوری استفاده می‌کنند.
علی‌رغم سرعت بالا و کیفیت و پایداری مطلوب اینترنت فیبر نوری، عموم مردم از مزایای این نوع اینترنت اطلاع چندانی ندارند و استقبال لازم از آن صورت نگرفته است.


در حال حاضر علیرغم دسترسی ۷.۵ میلیون خانوار ایرانی به اینترنت فیبر نوری، تنها ۵۵۳,۹۶۳ خانوار از اینترنت فیبر نوری استفاده می‌کنند که عدم آگاهی مردم نسبت به مزایای اینترنت فیبر نوری، هزینه بالای نصب و راه‌اندازی فیبر نوری، تنوع و تعدد بسته‌های اینترنت می‌تواند از عوامل اصلی استقبال ناچیز از اینترنت فیبر نوری باشد.

بر اساس آمارهای به دست آمده از شرکت ارتباطات زیرساخت، طول شبکه فیبر نوری در کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۷۱,۱۸۸ کیلومتر بوده است که در سال ۱۴۰۱ به ۷۱,۴۸۱ کیلومتر رسیده است.
طبق اطلاعات به دست آمده تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری ۷.۵ میلیون خانوار ایرانی تحت پوشش شبکه فیبر نوری قرار گرفته‌اند.


در ایران ۷۰ درصد ترافیک مصرفی اینترنت، در ارتباط با شبکه اینترنت همراه است و تنها ۳۰ درصد ترافیک مصرفی مربوط به اینترنت ثابت خانگی است این آمار در جهان برعکس است.
به دلیل محدود بودن ظرفیت اینترنت سیار و تأثیر عوامل محیطی بر سرعت و کیفیت آن کشورهای جهان به سمت استفاده از اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر نوری حرکت کرده‌اند

.
در حال حاضر شبکه فیبر نوری در ۵۰۰ شهر کشور در حال اجراست با این حال، به دلیل وجود چالش‌های گسترده‌ای از جمله هزینه‌های بالا، بروکراسی‌ها و موانع قانونی، کمبود آگاهی و عدم استقبال و عدم همکاری شهرداری‌ها در ارائه مجوز ، تنها ۳۸ درصد از این پروژه تحقق یافته است.

برای کسب اطلاعات و آمارهای بیشتر در حوزه‌ فناوری و ارتباطات کلیک کنید.

آمارهای مرتبط:

آمار ضریب نفوذ تلفن ثابت در ایران

آمار روستاهای دارای ارتباطات در ایران

نمای کلی نظرسنجی

سهم شرکت‌کننده روبیکا

76

سهم شرکت‌کننده تلگرام

24

تعداد شرکت‌کننده کل

40661

تاریخ برگزاری

06 خرداد 1403

روش نظرسنجی

شبکه‌های اجتماعی

آخرین نظرسنجی ها