لوگوی سورمه ای آمارفکت

سالانه چند گردشگر خارجی به ایران سفر می‌کنند؟

سالانه چند گردشگر خارجی به ایران سفر می‌کنند؟

گردشگری یکی از بزرگترین صنایع رو به رشد دنیای امروز است که این امکان را در اختیار کشورها می‌گذارد تا از این طریق فرهنگ و دستاوردهای تمدنی خود را به دیگران معرفی نمایند. کشورها می‌توانند با استفاده از برنامه‌ریزی‌های فرهنگی، گسترش جاذبه‌های گردشگری و ایجاد و توسعه زیر ساخت‌های تفریحی و اقامتی در جهت ارتقای صنعت توریسم، به درآمدهای بالا و ارزشمندی دست پیدا کنند و صنعت گردشگری خود را بهبود بخشند.

برای درک اینکه سالانه چند گردشگر خارجی به ایران سفر می‌کنند، به آمارهایی که بانک جهانی در سال 2019 و پیش از همه‌گیری ویروس کرونا منتشر کرده است رجوع کرده‌ایم. این آمار نشان می‌دهد ایران در سال 2019 با حدود 9 میلیون گردشگر، رتبه 46 را در بین 179 کشور جهان در اختیار داشته است. طبق آمارهای موجود سهم ایران از صنعت بزرگ گردشگری در جهان 9.1 بوده است.

طبق این آمار کشور ترکیه با بیش از 55 میلیون گردشگر رتبه 1 را در بین کشورهای منطقه خاورمیانه دارد.

 آمارها حاکی از این است که ایران رتبه ششم صنعت گردشگری را در بین کشورهای خاورمیانه داشته و بعد از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، مصر و بحرین قرار دارد.

باتوجه به اینکه ایران رتبه 46 جهانی در صنعت گردشگری را دارد، می‌توان امیدوار بود تا با بهبود زیرساخت‌های فرهنگی-تفریحی و توسعه برنامه‌ریزی‌های لازم در جهت ارتقای گردشگری کشور ما نیز به پیشرفت‌های بزرگی در صنعت جهانی گردشگری دست یابد.