لوگوی سورمه ای آمارفکت

آمار مهاجرت ایرانیان | نرخ مهاجرت ایرانیان 2 برابر شده

مهاجرت

آمار مهاجرت

آمار مهاجرت یکی از مباحث داغ در شبکه‌های اجتماعی است ازاین‌رو در این مقاله می‌خواهیم به بررسی میزان مهاجرت ایرانیان بپردازیم و ببینیم واقعاً این نرخ نسبت به 30 سال گذشته بیشتر است یا خیر.

طبق آخرین آمار مهاجرت ایرانیان، در جدول زیر مهم‌ترین کشورهایی که مقصد مهاجران ایرانی بوده‌ است آمده، در سال‌های مختلف کشورهای مختلفی مهم‌ترین مقاصد مهاجرتی ایرانیان بوده است.

کشورتعداد مهاجران ایرانیسال
امارات متحده عربی4540002018
آمریکا3977352021
کانادا2131602021
آلمان2030002021
نرکیه1549652021

آمار مهاجرت ایرانیان در سال های اخیر

با توجه به آمار مهاجرت ایرانیان و نمودار زیر می‌توان فهمید که جمعیت مهاجران ایرانی در جهان در سال 1990 تنها 820 هزار نفر بوده است. آمار جمعیت مهاجران ایرانی در سال 2020 عدد یک‌میلیون و هشت‌صد و هفتاد هزار نفر را نشان می‌دهد که حاکی از دو برابر شدن جمعیت مهاجران نسبت به سی سال گذشته است. البته نکته‌ی حائز اهمیت کم شدن شیب نمودار در دو سال اخیر است.

سهم مهاجران ایرانی نسبت به‌کل جمعیت کشور در سال 1990 تنها 1.45 درصد بوده. سهم مهاجران ایرانی از جمعیت کل کشور در سال 2020 به عدد 2.23 رسیده است. (کمی بیشتر از یک و نیم برابر)

آمار مهاجرت بازگشتی متخصصان ایرانی

برای مطالعه آمار مهاجرت دانشجویی کلیک کنید.

جمعیت مهاجران در سراسر دنیا چقدر است؟

همان‌طور که توقع می‌رود با افزایش جمعیت جهان، جمعیت مهاجران هم افزایش پیداکرده است. البته عوامل دیگری همچون جنگ، ناآرامی‌های داخلی و… هم تأثیرگذار است. در نمودار زیر می‌توانید جمعیت کل مهاجران در جهان را مشاهده کنید.

آمار ثبت شرکت در ترکیه توسط ایرانیان

ایرانیان بیشتر به چه کشورهایی علاقه مندند؟

با توجه به مقایسه آماری که آمار فکت از شورای عالی ایرانیان و منابع آماری بین‌المللی کرده است  تفاوت بسیار زیاد در آمارها مشاهده‌شده است. بر اساس آمار شورای عالی ایرانیان، مهاجران ایرانی به ترتیب بیشتر به کشورهای آمریکا (1500000 نفر)، کانادا (400000 نفر)، انگلستان (400000 نفر) و… اقامت دارند.

کشورتعداد مهاجران ایرانی
آمریکا1500000
کانادا400000
انگلستان400000

این درصورتی‌که است که بر اساس منابع بین‌المللی آمار مهاجران ایرانی؛ سه کشور امارات متحده عربی (454000 نفر)، آمریکا (387246 نفر) و کانادا (166294 نفر) به ترتیب بیشترین ایرانیان مهاجر را دارد. در جدول زیر می‌توانید نقشه پراکندگی مهاجران ایرانی در نقاط مختلف جهان را مشاهده کنید.

کشورتعداد مهاجران ایرانی
امارات متحده عربی454000
آمریکا387246
کانادا166294

آمار دانشجوهای خارجی در ایران براساس مقطع تحصیلی

آمار دانشجویان ایرانی در کانادا

لازم به ذکر است آمار زیر نشان‌دهنده‌ی جمعیت ایرانیان مهاجر در جهان که متولد ایران هستند هست. نکته‌ی حائز اهمیت آمار شورای عالی امنیت این است که هیچ آماری از جمعیت ایرانیان مهاجر (متولدین ایران) در سرزمین‌های اشغالی وجود ندارد.

آمار جمعیت ایرانیان مهاجر به تفکیک کشور – براساس منابع داخلی

آمار جمعیت ایرانیان مهاجر به تفکیک کشور – براساس منابع بین المللی

وضعیت ایران در پذیرش مهاجر و نرخ خالص مهاجرت را در بررسی نرخ خالص مهاجرت ایرانیان بخوانید.

آمار مهاجرت

آمار سهم مهاجران ایرانی از کل جمعیت ایران

آمار سهم مهاجران ایرانی از کل مهاجران جهان

برای مشاهده ویدیوهای آمار مهاجرت اینجا کلیک کنید.

ایرانی ها بیشتر به کدام کشور اروپایی مهاجرت می کنند؟

جمعیت مهاجران در جهان بر اساس دو معیار کشور محل تولد و شهروندی آمارهای متفاوتی دارد. بر اساس آمار سازمان ملل، چهار کشور آلمان، سوئد، هلند و فرانسه بیشترین تعداد مهاجر متولد ایران را در اتحادیه‌ی اروپا دارا است. بر اساس این آمار در سال 2020، کشور آلمان با 152 هزار و 590 مهاجر متولد ایران در جایگاه نخست قرار دارد و پس‌ازآن کشورهای سوئد با 79 هزار و 363 نفر، هلند با 34 هزار و 809 نفر و فرانسه با 26 هزار و 69 نفر به ترتیب در جایگاه‌های بعدی‌ قرار دارند. کشور انگلستان با 83 هزار و 531 نفر مهاجر ایرانی در این کشور دومین مقصد جذاب خارج از اتحادیه اروپا برای ایرانیان است.

مقصد مهاجران ایرانی در اروپاتعداد مهاجران ایرانی
آلمان152590
سوئد79363
هلند34809
فرانسه26069
انگلستان83531

آمار پناهندگان ساکن در بزرگترین کشورهای میزبان

جمعیت ایرانیان بازگشتی به وطن

آمار مهاجرت نشان می‌دهد؛ در چند سال اخیر طرح‌های بسیار زیادی برای تشویق مهاجرت بازگشتی ایرانیان به داخل کشور انجام‌شده است. می‌توان گفت این طرح‌ها که جامعه هدف آن‌ها بیشتر متخصصان ایرانی بوده است تا حدودی موفق بوده‌اند. در نمودار زیر تعداد ایرانیان بازگشتی به کشور را می‌توانید مشاهده کنید.

آمار دانشجویان ایرانی در ترکیه

برای مشاهده آمار مهاجرت بازگشتی متخصصان ایرانی اینجا کلیک کنید.

مجموع پناهندگان بازگشتی به کشور

تعدادی از ایرانیان بازگشتی به وطن که در قسمت بالا آمارهای مربوط به آن را ارائه کردیم؛ پناهندگان ایرانی در کشورهای دیگر بوده‌اند که تصمیم به مهاجرت معکوس گرفتند. در نمودار زیر تعداد پناهندگان ایرانی که به ایران بازگشتند را می‌توانید مشاهده کنید.

منبع آمارهای مهاجرتی کجاست؟

آمارهای مهاجرتی بسیار ارزشمند هستند. برخلاف سایر شاخصه‌های جمعیت، هنوز بانک داده و آمار مدون مهاجرت بین‌المللی بسیار محدود است و آمارهای مهاجرین به‌عنوان داده و اطلاعات جانبی از منابع آماری پایه‌ای حاصل از سرشماری‌های ملی به دست می‌آیند. ایران، از مهاجرین خود، بانک تخصصی داده ندارد. ازاین‌رو بهتر است بیشتر به منابع آماری بین‌المللی اتکا کنیم. لازم به ذکر است رصدخانه مهاجرت ایران، اطلاعات و آمار مفیدی را در این راستا ارائه می‌کند.

آمار نرخ خالص مهاجرت

آمار سرشماری‌ها و ثبتی دیگر کشورها از مهم‌ترین منابع آماری در خصوص مهاجران است؛ اما بازهم چالش‌هایی پیش رو قرار دارد. یکی از چالش‌های پیش رو می‌تواند بچه‌های مهاجران دانست چراکه به‌سختی می‌توان آن‌ها را در آمار و اطلاعات پیدا کرد.

آمار جمعیت مهاجران ایرانی در انگلستان

آمار مهاجران ایرانی 2 برابر شده است

دو برابر شدن جمعیت مهاجران ایرانی نسبت به سی سال گذشته نکته‌ بسیار مهمی است. احساسات عمومی مردم و بحث‌های داغ شبکه‌های اجتماعی خبر از افزایش تمایل به مهاجرت مردم می‌دهد. افزایش مهاجرت ایرانیان نسبت به سال‌های قبل که توسط عموم بیان می‌شود می‌تواند صحت داشته باشد؛ چراکه اداره‌ی مهاجرتی اکثر کشورها در سال 2020 به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا بررسی پرونده‌های مهاجرتی را متوقف کرده‌اند. برای بررسی دقیق میزان مهاجرت ایرانیان در سال‌های اخیر نیاز به بررسی آمار سال‌های 2021 و 2022 است که با تأخیر دو یا سه‌ساله منتشر می‌شود.

مقاله “بررسی ادعای سخنگو؛ چند نفر از نخبگان به ایران بازگشته‌اند-آمار نخبگان بازگشتی به ایران” را از دست ندهید

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه آمارهای جمعیت اینجا کلیک کنید.